Ölpriser · Helsingborg
Billigaste ölen i Helsingborg
Sejdel › Ölpriser › Helsingborg
- Stockholm
- Göteborg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
Vi har inrapporterade ölpriser från 35 barer i Helsingborg. Här är var stor starken är billigast — och var du får mest öl för pengarna räknat per centiliter.
Uppdaterad 25 juli 2026 · 35 priser
Medianpriset i Helsingborg ligger på 1.73 kr/cl (literpris 173 kr/l), vilket är 3 % under riksmedianen. Skillnaden mellan billigaste och dyraste ölen i stan är 2.6 gånger — det är alltså värt att veta vart man går.
Billigaste stor stark i Helsingborg
Stor stark betyder oftast 40 cl fatöl. Det är måttet folk jämför, så vi listar det separat.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar | 40 kr | 1.00 kr/cl |
| 2 | Bastard Burgers City | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Viking Bar | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 4 | Hold-An | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 5 | O'Learys | 60 kr | 1.50 kr/cl |
| 6 | Sams Bar & Restaurang | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 7 | Café Mezo | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 8 | Shakespeare | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 9 | Kryp In | 67 kr | 1.68 kr/cl |
| 10 | Charles Dickens Bar & Scen | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 11 | Torget Nr7 | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 12 | Bosco | 75 kr | 1.88 kr/cl |
Priser i kronor, median av de senaste rapporterna per bar.
Mest öl för pengarna – pris per centiliter
En billig öl i ett litet glas är inte billig. Räknar man om alla storlekar till kronor per centiliter ändras ordningen ofta helt: en 50 cl för 65 kr (1.30 kr/cl) slår en 33 cl för 49 kr (1.48 kr/cl).
| Krog | Storlek | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar | 40 cl | 40 kr | 1.00 kr/cl |
| 2 | Suriyothai | 50 cl | 60 kr | 1.20 kr/cl |
| 3 | Bastard Burgers City | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 4 | Viking Bar | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 5 | Hold-An | 40 cl | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 6 | Gæstgivergården | 50 cl | 64 kr | 1.28 kr/cl |
| 7 | Olsons skafferi | 50 cl | 70 kr | 1.40 kr/cl |
| 8 | O'Learys | 40 cl | 60 kr | 1.50 kr/cl |
Vanliga frågor
Var är ölen billigast i Helsingborg?
Lion Bar har det lägsta priset vi har inrapporterat, 40 kr för 40 cl. Räknat per centiliter är Lion Bar bäst på 1.00 kr/cl.
Vad kostar en stor stark i Helsingborg?
Medianen för 40 cl ligger på 75 kr. Billigast vi sett är 40 kr.
Vad är literpriset på öl i Helsingborg?
Medianen motsvarar 173 kr per liter, alltså 1.73 kr/cl. Bästa literpriset i stan är 100 kr/l.
Varför jämför ni per centiliter?
Eftersom glasstorlekarna skiljer sig. En 33 cl för 49 kr är dyrare per öl än en 50 cl för 65 kr, även om siffran på menyn är lägre. Per centiliter blir jämförelsen rättvis.
Hur ofta uppdateras priserna?
Sidan byggs om från de senaste rapporterna — den här versionen är från 25 juli 2026. Vi visar medianen av de senaste rapporterna per bar och storlek, inte det senaste priset.
Kan jag rapportera ett pris själv?
Ja. Sök upp baren på ölkartan och lägg in priset, eller gör det i Sejdel-appen. Det syns på kartan direkt och på den här sidan nästa gång den byggs.
Så räknar vi
Priserna kommer från användare i Sejdel-appen och på ölkartan. För varje bar och storlek visar vi medianen av de senaste rapporterna, inte det senaste priset — ett enstaka felinmatat pris ska inte kunna styra listan. Bara priser i kronor och i storlekar vi kan räkna om per centiliter räknas med. Pint tolkas som 56,8 cl.
Priser ändras och happy hour räknas inte in. Ser du ett pris som inte stämmer kan du rapportera det på kartan — det uppdaterar den här sidan nästa gång den byggs.
Öl under 60 kr i Helsingborg
5 barer — 21 % av dem vi har pris på — tar 60 kr eller mindre för en stor stark. Billigast är Lion Bar med 40 kr.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar | 40 kr | 1.00 kr/cl |
| 2 | Bastard Burgers City | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Viking Bar | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 4 | Hold-An | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 5 | O'Learys | 60 kr | 1.50 kr/cl |
Uteservering med billig öl i Helsingborg
15 barer med uteservering och inrapporterat pris. Billigast: Lion Bar, 40 kr. En bar som saknas här är okontrollerad, inte terrasslös — lägg in den på kartan.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar | 40 kr | 1.00 kr/cl |
| 2 | Viking Bar | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Hold-An | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 4 | O'Learys | 60 kr | 1.50 kr/cl |
| 5 | Sams Bar & Restaurang | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 6 | Café Mezo | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 7 | Kryp In | 67 kr | 1.68 kr/cl |
| 8 | Bosco | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 9 | Flat Cap | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 10 | Edelweiss | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 11 | Barski | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 12 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 13 | Ved | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 14 | Viva | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 15 | Benchwarmers Taproom | 89 kr | 2.23 kr/cl |
Ölpriser i andra städer
Se även billigaste ölen i Sverige, med alla städer rangordnade efter literpris.