Sejdel.

Ölpriser · Örebro

Billigaste ölen i Örebro

Sejdel › Ölpriser › Örebro

Vi har inrapporterade ölpriser från 23 barer i Örebro. Här är var stor starken är billigast — och var du får mest öl för pengarna räknat per centiliter.

Uppdaterad 7 juli 2026 · 23 priser

49 krbilligaste stor stark
69 krmedian, 40 cl
0.98 kr/clbästa pris per cl
23barer med pris

Medianpriset i Örebro ligger på 1.68 kr/cl (literpris 168 kr/l), vilket är 6 % under riksmedianen. Skillnaden mellan billigaste och dyraste ölen i stan är 2.3 gånger — det är alltså värt att veta vart man går.

Billigaste stor stark i Örebro

Stor stark betyder oftast 40 cl fatöl. Det är måttet folk jämför, så vi listar det separat.

KrogPrisPer cl
1 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
2 Lion Bar Örebro 49 kr 1.23 kr/cl
3 Ll'Amice 59 kr 1.48 kr/cl
4 Texas Longhorn 65 kr 1.63 kr/cl
5 The Royal Arms 65 kr 1.63 kr/cl
6 Spanjoren 66 kr 1.65 kr/cl
7 Mocca Deli Örebro 67 kr 1.68 kr/cl
8 La Pampa steakhouse 69 kr 1.73 kr/cl
9 Pitchers 72 kr 1.80 kr/cl
10 Skjulet 79 kr 1.98 kr/cl
11 The Bishops Arms 81 kr 2.02 kr/cl
12 Pub Stallyktan 84 kr 2.10 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Priser i kronor, median av de senaste rapporterna per bar.

Mest öl för pengarna – pris per centiliter

En billig öl i ett litet glas är inte billig. Räknar man om alla storlekar till kronor per centiliter ändras ordningen ofta helt: en 50 cl för 65 kr (1.30 kr/cl) slår en 33 cl för 49 kr (1.48 kr/cl).

KrogStorlekPrisPer cl
1 Restaurang Rocca 50 cl 49 kr 0.98 kr/cl
2 Asmara Restaurang och Bar 50 cl 50 kr 1.00 kr/cl
3 The Royal Arms West, Örebro 50 cl 55 kr 1.10 kr/cl
4 Engelbrekts Restaurang 50 cl 60 kr 1.20 kr/cl
5 Kvarteret & Co 50 cl 60 kr 1.20 kr/cl
6 Bastard Burgers 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
7 Lion Bar Örebro 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
8 Ll'Amice 40 cl 59 kr 1.48 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl
Se alla priser på kartan Zooma in på din stad, filtrera på storlek och se vilka barer som har sol just nu.

Vanliga frågor

Var är ölen billigast i Örebro?

Bastard Burgers har det lägsta priset vi har inrapporterat, 49 kr för 40 cl. Räknat per centiliter är Restaurang Rocca bäst på 0.98 kr/cl.

Vad kostar en stor stark i Örebro?

Medianen för 40 cl ligger på 69 kr. Billigast vi sett är 49 kr.

Vad är literpriset på öl i Örebro?

Medianen motsvarar 168 kr per liter, alltså 1.68 kr/cl. Bästa literpriset i stan är 98 kr/l.

Varför jämför ni per centiliter?

Eftersom glasstorlekarna skiljer sig. En 33 cl för 49 kr är dyrare per öl än en 50 cl för 65 kr, även om siffran på menyn är lägre. Per centiliter blir jämförelsen rättvis.

Hur ofta uppdateras priserna?

Sidan byggs om från de senaste rapporterna — den här versionen är från 7 juli 2026. Vi visar medianen av de senaste rapporterna per bar och storlek, inte det senaste priset.

Kan jag rapportera ett pris själv?

Ja. Sök upp baren på ölkartan och lägg in priset, eller gör det i Sejdel-appen. Det syns på kartan direkt och på den här sidan nästa gång den byggs.

Så räknar vi

Priserna kommer från användare i Sejdel-appen och på ölkartan. För varje bar och storlek visar vi medianen av de senaste rapporterna, inte det senaste priset — ett enstaka felinmatat pris ska inte kunna styra listan. Bara priser i kronor och i storlekar vi kan räkna om per centiliter räknas med. Pint tolkas som 56,8 cl.

Priser ändras och happy hour räknas inte in. Ser du ett pris som inte stämmer kan du rapportera det på kartan — det uppdaterar den här sidan nästa gång den byggs.

Öl under 60 kr i Örebro

3 barer — 20 % av dem vi har pris på — tar 60 kr eller mindre för en stor stark. Billigast är Bastard Burgers med 49 kr.

KrogPrisPer cl
1 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
2 Lion Bar Örebro 49 kr 1.23 kr/cl
3 Ll'Amice 59 kr 1.48 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Uteservering med billig öl i Örebro

12 barer med uteservering och inrapporterat pris. Billigast: Bastard Burgers, 49 kr. En bar som saknas här är okontrollerad, inte terrasslös — lägg in den på kartan.

KrogPrisPer cl
1 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
2 Lion Bar Örebro 49 kr 1.23 kr/cl
3 The Royal Arms 65 kr 1.63 kr/cl
4 Spanjoren 66 kr 1.65 kr/cl
5 Mocca Deli Örebro 67 kr 1.68 kr/cl
6 La Pampa steakhouse 69 kr 1.73 kr/cl
7 Pitchers 72 kr 1.80 kr/cl
8 Skjulet 79 kr 1.98 kr/cl
9 The Bishops Arms 81 kr 2.02 kr/cl
10 Buono Bistro 84 kr 2.10 kr/cl
11 Blackstone Steakhouse 89 kr 2.23 kr/cl
12 Chicce 90 kr 2.25 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Ölpriser i andra städer

Se även billigaste ölen i Sverige, med alla städer rangordnade efter literpris.