Beer prices · Örebro
Cheapest beer in Örebro
Sejdel › Beer prices › Örebro
- Stockholm
- Gothenburg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
We have user-reported beer prices from 23 bars in Örebro. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.
Updated 7 July 2026 · 23 prices
The median in Örebro is 1.68 kr/cl, 6% below the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 2.3×, so it genuinely pays to know where you are going.
Cheapest large draught in Örebro
A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Bastard Burgers | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | Lion Bar Örebro | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Ll'Amice | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 4 | Texas Longhorn | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 5 | The Royal Arms | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 6 | Spanjoren | 66 kr | 1.65 kr/cl |
| 7 | Mocca Deli Örebro | 67 kr | 1.68 kr/cl |
| 8 | La Pampa steakhouse | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 9 | Pitchers | 72 kr | 1.80 kr/cl |
| 10 | Skjulet | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 11 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 12 | Pub Stallyktan | 84 kr | 2.10 kr/cl |
Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.
Best value — price per centilitre
A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).
| Bar | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Restaurang Rocca | 50 cl | 49 kr | 0.98 kr/cl |
| 2 | Asmara Restaurang och Bar | 50 cl | 50 kr | 1.00 kr/cl |
| 3 | The Royal Arms West, Örebro | 50 cl | 55 kr | 1.10 kr/cl |
| 4 | Engelbrekts Restaurang | 50 cl | 60 kr | 1.20 kr/cl |
| 5 | Kvarteret & Co | 50 cl | 60 kr | 1.20 kr/cl |
| 6 | Bastard Burgers | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 7 | Lion Bar Örebro | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 8 | Ll'Amice | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Frequently asked questions
Where is beer cheapest in Örebro?
Bastard Burgers has the lowest price reported to us, 49 kr for 40 cl. Per centilitre, Restaurang Rocca is best value at 0.98 kr/cl.
How much is a beer in Örebro?
The median for a 40 cl draught is 69 kr, and the cheapest we have seen is 49 kr.
What is the price per litre of beer in Örebro?
The median works out at 168 kr per litre, or 1.68 kr/cl. The best rate in the city is 98 kr/l.
Why compare per centilitre?
Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.
How often are prices updated?
The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 7 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.
Can I report a price myself?
Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.
How we work it out
Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.
Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.
Beer under 60 kr in Örebro
3 bars — 20% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Bastard Burgers at 49 kr.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Bastard Burgers | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | Lion Bar Örebro | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Ll'Amice | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Outdoor seating with cheap beer in Örebro
12 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Bastard Burgers at 49 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Bastard Burgers | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | Lion Bar Örebro | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | The Royal Arms | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 4 | Spanjoren | 66 kr | 1.65 kr/cl |
| 5 | Mocca Deli Örebro | 67 kr | 1.68 kr/cl |
| 6 | La Pampa steakhouse | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 7 | Pitchers | 72 kr | 1.80 kr/cl |
| 8 | Skjulet | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 9 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 10 | Buono Bistro | 84 kr | 2.10 kr/cl |
| 11 | Blackstone Steakhouse | 89 kr | 2.23 kr/cl |
| 12 | Chicce | 90 kr | 2.25 kr/cl |
Beer prices in other cities
See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.