Sejdel.

Beer prices · Stockholm

Cheapest beer in Stockholm

Sejdel › Beer prices › Stockholm

We have user-reported beer prices from 422 bars in Stockholm. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.

Updated 25 July 2026 · 425 prices

37 krcheapest 40 cl
76 krmedian, 40 cl
0.78 kr/clbest price per cl
422bars with a price

The median in Stockholm is 1.90 kr/cl, 7% above the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 4.5×, so it genuinely pays to know where you are going.

Cheapest large draught in Stockholm

A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.

BarPricePer cl
1 Crazy Horse Sveavägen 37 kr 0.93 kr/cl
2 Dovas Hornstull 39 kr 0.97 kr/cl
3 Brödernas Rörstrandsgatan 39 kr 0.97 kr/cl
4 Burgers No Name Bar 39 kr 0.97 kr/cl
5 Bar 08 40 kr 1.00 kr/cl
6 Brazilia Restaurang 42 kr 1.05 kr/cl
7 The Station 42 kr 1.05 kr/cl
8 Maestro Kebab 44 kr 1.10 kr/cl
9 Bistro 151 44 kr 1.10 kr/cl
10 The Lounge Bar 44 kr 1.10 kr/cl
11 Baras Imperium 45 kr 1.13 kr/cl
12 Baras Backe 45 kr 1.13 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.

Best value — price per centilitre

A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).

BarSizePricePer cl
1 Nivå 22 50 cl 39 kr 0.78 kr/cl
2 Black Elk 50 cl 39 kr 0.78 kr/cl
3 Crazy Horse Sveavägen 40 cl 37 kr 0.93 kr/cl
4 Dovas Hornstull 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
5 Brödernas Rörstrandsgatan 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
6 Burgers No Name Bar 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
7 Ölhallen 1904 50 cl 49 kr 0.98 kr/cl
8 Bar 08 40 cl 40 kr 1.00 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl
See every price on the map Zoom to your city, filter by size, and see which bars are in the sun right now.

Frequently asked questions

Where is beer cheapest in Stockholm?

Crazy Horse Sveavägen has the lowest price reported to us, 37 kr for 40 cl. Per centilitre, Nivå 22 is best value at 0.78 kr/cl.

How much is a beer in Stockholm?

The median for a 40 cl draught is 76 kr, and the cheapest we have seen is 37 kr.

What is the price per litre of beer in Stockholm?

The median works out at 190 kr per litre, or 1.90 kr/cl. The best rate in the city is 78 kr/l.

Why compare per centilitre?

Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.

How often are prices updated?

The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 25 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.

Can I report a price myself?

Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.

How we work it out

Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.

Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.

Beer under 60 kr in Stockholm

95 bars — 25% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Crazy Horse Sveavägen at 37 kr.

BarPricePer cl
1 Crazy Horse Sveavägen 37 kr 0.93 kr/cl
2 Dovas Hornstull 39 kr 0.97 kr/cl
3 Brödernas Rörstrandsgatan 39 kr 0.97 kr/cl
4 Burgers No Name Bar 39 kr 0.97 kr/cl
5 Bar 08 40 kr 1.00 kr/cl
6 Brazilia Restaurang 42 kr 1.05 kr/cl
7 The Station 42 kr 1.05 kr/cl
8 Maestro Kebab 44 kr 1.10 kr/cl
9 Bistro 151 44 kr 1.10 kr/cl
10 The Lounge Bar 44 kr 1.10 kr/cl
11 Baras Imperium 45 kr 1.13 kr/cl
12 Baras Backe 45 kr 1.13 kr/cl
13 Indira 45 kr 1.13 kr/cl
14 Lion Bar Hornstull 45 kr 1.13 kr/cl
15 Lion Bar Mariatorget 45 kr 1.13 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Showing the 15 cheapest of 95 places. The median is computed over all 95.

Outdoor seating with cheap beer in Stockholm

363 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Crazy Horse Sveavägen at 37 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.

BarPricePer cl
1 Crazy Horse Sveavägen 37 kr 0.93 kr/cl
2 Dovas Hornstull 39 kr 0.97 kr/cl
3 Brödernas Rörstrandsgatan 39 kr 0.97 kr/cl
4 Burgers No Name Bar 39 kr 0.97 kr/cl
5 Bar 08 40 kr 1.00 kr/cl
6 Brazilia Restaurang 42 kr 1.05 kr/cl
7 The Station 42 kr 1.05 kr/cl
8 Maestro Kebab 44 kr 1.10 kr/cl
9 Bistro 151 44 kr 1.10 kr/cl
10 The Lounge Bar 44 kr 1.10 kr/cl
11 Baras Imperium 45 kr 1.13 kr/cl
12 Baras Backe 45 kr 1.13 kr/cl
13 Indira 45 kr 1.13 kr/cl
14 Lion Bar Hornstull 45 kr 1.13 kr/cl
15 Lion Bar Mariatorget 45 kr 1.13 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Showing the 15 cheapest of 363 places. The median is computed over all 363.

Happy hour in Stockholm

We hold happy hour prices for 12 bars in Stockholm. Cheapest: Greens bar at 42 kr. Happy hour prices are kept out of the medians above. See also happy hour across Sweden.

BarBeerSizePricePer cl
1 Greens bar Åbro/bryggmästarens 50 cl 42 kr 0.84 kr/cl
2 Brazilia Restaurang Fat 21 40 cl 35 kr 0.88 kr/cl
3 The Temple Bar Gränges 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
4 Bistro 151 Bistro lager 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
5 Maestro Kebab Stor stark 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
6 The Crib by Retro - Sportbar & Restaurang Norrlands Guld 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
7 The Lounge Bar Grängesberg 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
8 Retro Bar & Restaurant Kungsholmen Norrlands Guld 40 cl 44 kr 1.10 kr/cl
9 Hirschenkeller Medborgarplatsen Norrlands Guld 40 cl 45 kr 1.13 kr/cl
10 Baras Gemenskap Norrlands Guld 40 cl 45 kr 1.13 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Beer prices in other cities

See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.