Sejdel.

Beer prices · Norrköping

Cheapest beer in Norrköping

Sejdel › Beer prices › Norrköping

We have user-reported beer prices from 18 bars in Norrköping. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.

Updated 15 July 2026 · 18 prices

30 krcheapest 40 cl
62 krmedian, 40 cl
0.75 kr/clbest price per cl
18bars with a price

The median in Norrköping is 1.83 kr/cl, in line with the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 3.4×, so it genuinely pays to know where you are going.

Cheapest large draught in Norrköping

A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.

BarPricePer cl
1 Studentpub Vattentornet 30 kr 0.75 kr/cl
2 Shotluckan 39 kr 0.97 kr/cl
3 Babas 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
6 Världens Bar 55 kr 1.38 kr/cl
7 Bar Kassett 56 kr 1.40 kr/cl
8 AURA of the RUMI Bar & Kök 62 kr 1.55 kr/cl
9 Restaurant Hugo 75 kr 1.88 kr/cl
10 The Lamp Hotel 75 kr 1.88 kr/cl
11 Kitchen & Cocktails 75 kr 1.88 kr/cl
12 Pinchos 75 kr 1.88 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.

Best value — price per centilitre

A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).

BarSizePricePer cl
1 Studentpub Vattentornet 40 cl 30 kr 0.75 kr/cl
2 Shotluckan 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
3 Babas 40 cl 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
5 Ölstugan Tullen 40 cl 52 kr 1.30 kr/cl
6 Världens Bar 40 cl 55 kr 1.38 kr/cl
7 Bar Kassett 40 cl 56 kr 1.40 kr/cl
8 AURA of the RUMI Bar & Kök 40 cl 62 kr 1.55 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl
See every price on the map Zoom to your city, filter by size, and see which bars are in the sun right now.

Frequently asked questions

Where is beer cheapest in Norrköping?

Studentpub Vattentornet has the lowest price reported to us, 30 kr for 40 cl. Per centilitre, Studentpub Vattentornet is best value at 0.75 kr/cl.

How much is a beer in Norrköping?

The median for a 40 cl draught is 62 kr, and the cheapest we have seen is 30 kr.

What is the price per litre of beer in Norrköping?

The median works out at 183 kr per litre, or 1.83 kr/cl. The best rate in the city is 75 kr/l.

Why compare per centilitre?

Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.

How often are prices updated?

The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 15 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.

Can I report a price myself?

Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.

How we work it out

Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.

Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.

Beer under 60 kr in Norrköping

7 bars — 47% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Studentpub Vattentornet at 30 kr.

BarPricePer cl
1 Studentpub Vattentornet 30 kr 0.75 kr/cl
2 Shotluckan 39 kr 0.97 kr/cl
3 Babas 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
6 Världens Bar 55 kr 1.38 kr/cl
7 Bar Kassett 56 kr 1.40 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Outdoor seating with cheap beer in Norrköping

10 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Shotluckan at 39 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.

BarPricePer cl
1 Shotluckan 39 kr 0.97 kr/cl
2 Babas 45 kr 1.13 kr/cl
3 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
4 Världens Bar 55 kr 1.38 kr/cl
5 Bar Kassett 56 kr 1.40 kr/cl
6 Restaurant Hugo 75 kr 1.88 kr/cl
7 Kitchen & Cocktails 75 kr 1.88 kr/cl
8 Pinchos 75 kr 1.88 kr/cl
9 Stadsvakten 79 kr 1.98 kr/cl
10 The Bishop Arms 81 kr 2.02 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Beer prices in other cities

See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.