Beer prices · Malmö
Cheapest beer in Malmö
Sejdel › Beer prices › Malmö
- Stockholm
- Gothenburg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
We have user-reported beer prices from 41 bars in Malmö. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.
Updated 25 July 2026 · 42 prices
The median in Malmö is 1.60 kr/cl, 10% below the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 2.5×, so it genuinely pays to know where you are going.
Cheapest large draught in Malmö
A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Surf Shack | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Mässingshornet | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 3 | Asia Village | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 4 | Shotluckan Malmö | 46 kr | 1.15 kr/cl |
| 5 | Urban Turba | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 6 | Bastard Burgers | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 7 | Gallia | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 8 | Family Pub | 53 kr | 1.32 kr/cl |
| 9 | Urban Turban | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 10 | Surf Shack | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 11 | Lion Bar | 57 kr | 1.43 kr/cl |
| 12 | V Italiano Moderno | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.
Best value — price per centilitre
A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).
| Bar | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Surf Shack | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Savetha Kök & Bar | 50 cl | 50 kr | 1.00 kr/cl |
| 3 | Mässingshornet | 40 cl | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 4 | Asia Village | 40 cl | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 5 | Vegan bar | 50 cl | 57 kr | 1.14 kr/cl |
| 6 | Shotluckan Malmö | 40 cl | 46 kr | 1.15 kr/cl |
| 7 | Benne | 33 cl | 40 kr | 1.21 kr/cl |
| 8 | Urban Turba | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
Frequently asked questions
Where is beer cheapest in Malmö?
Surf Shack has the lowest price reported to us, 39 kr for 40 cl. Per centilitre, Surf Shack is best value at 0.97 kr/cl.
How much is a beer in Malmö?
The median for a 40 cl draught is 67 kr, and the cheapest we have seen is 39 kr.
What is the price per litre of beer in Malmö?
The median works out at 160 kr per litre, or 1.60 kr/cl. The best rate in the city is 98 kr/l.
Why compare per centilitre?
Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.
How often are prices updated?
The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 25 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.
Can I report a price myself?
Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.
How we work it out
Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.
Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.
Beer under 60 kr in Malmö
12 bars — 40% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Surf Shack at 39 kr.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Surf Shack | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Mässingshornet | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 3 | Asia Village | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 4 | Shotluckan Malmö | 46 kr | 1.15 kr/cl |
| 5 | Urban Turba | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 6 | Bastard Burgers | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 7 | Gallia | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 8 | Family Pub | 53 kr | 1.32 kr/cl |
| 9 | Urban Turban | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 10 | Surf Shack | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 11 | Lion Bar | 57 kr | 1.43 kr/cl |
| 12 | V Italiano Moderno | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Outdoor seating with cheap beer in Malmö
29 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Surf Shack at 39 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Surf Shack | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Mässingshornet | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 3 | Asia Village | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 4 | Shotluckan Malmö | 46 kr | 1.15 kr/cl |
| 5 | Urban Turba | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 6 | Bastard Burgers | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 7 | Gallia | 50 kr | 1.25 kr/cl |
| 8 | Family Pub | 53 kr | 1.32 kr/cl |
| 9 | Urban Turban | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 10 | Surf Shack | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 11 | Lion Bar | 57 kr | 1.43 kr/cl |
| 12 | V Italiano Moderno | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 13 | Pivo Friisgatan | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 14 | Pivo Vastergatan | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 15 | Bistro santé | 65 kr | 1.63 kr/cl |
Showing the 15 cheapest of 29 places. The median is computed over all 29.
Happy hour in Malmö
We hold happy hour prices for 3 bars in Malmö. Cheapest: Surf Shack at 39 kr. Happy hour prices are kept out of the medians above. See also happy hour across Sweden.
| Bar | Beer | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Surf Shack | Carlsberg | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Lion Bar | Gränges | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 3 | Urban Turban | Norrlands Guld | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
Beer prices in other cities
See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.