Beer prices · Jönköping
Cheapest beer in Jönköping
Sejdel › Beer prices › Jönköping
- Stockholm
- Gothenburg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
We have user-reported beer prices from 14 bars in Jönköping. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.
Updated 15 July 2026 · 14 prices
The median in Jönköping is 1.89 kr/cl, 6% above the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 2.0×, so it genuinely pays to know where you are going.
Cheapest large draught in Jönköping
A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar Jönköping | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Pluto Bar | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 4 | Basilika Kitchen & Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 5 | Texas Longhorn | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 6 | Pitcher's | 72 kr | 1.80 kr/cl |
| 7 | Kappa Bar | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 8 | Homerunners Jönköping | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 9 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 10 | NÒR Jönköping | 84 kr | 2.10 kr/cl |
| 11 | Aqua Dinner & Drinks | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 12 | Blackstone Steakhouse | 89 kr | 2.23 kr/cl |
Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.
Best value — price per centilitre
A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).
| Bar | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar Jönköping | 40 cl | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Pluto Bar | 40 cl | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 4 | Basilika Kitchen & Bar | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 5 | Texas Longhorn | 40 cl | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 6 | Grill Jönköping | 33 cl | 59 kr | 1.79 kr/cl |
| 7 | Pitcher's | 40 cl | 72 kr | 1.80 kr/cl |
| 8 | Kappa Bar | 40 cl | 79 kr | 1.98 kr/cl |
Frequently asked questions
Where is beer cheapest in Jönköping?
Lion Bar Jönköping has the lowest price reported to us, 44 kr for 40 cl. Per centilitre, Lion Bar Jönköping is best value at 1.10 kr/cl.
How much is a beer in Jönköping?
The median for a 40 cl draught is 79 kr, and the cheapest we have seen is 44 kr.
What is the price per litre of beer in Jönköping?
The median works out at 189 kr per litre, or 1.89 kr/cl. The best rate in the city is 110 kr/l.
Why compare per centilitre?
Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.
How often are prices updated?
The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 15 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.
Can I report a price myself?
Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.
How we work it out
Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.
Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.
Beer under 60 kr in Jönköping
4 bars — 31% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Lion Bar Jönköping at 44 kr.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar Jönköping | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Pluto Bar | 54 kr | 1.35 kr/cl |
| 4 | Basilika Kitchen & Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Outdoor seating with cheap beer in Jönköping
7 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Lion Bar Jönköping at 44 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Lion Bar Jönköping | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Basilika Kitchen & Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 4 | Kappa Bar | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 5 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 6 | NÒR Jönköping | 84 kr | 2.10 kr/cl |
| 7 | Aqua Dinner & Drinks | 85 kr | 2.13 kr/cl |
Beer prices in other cities
See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.