Sejdel.

Beer prices · Uppsala

Cheapest beer in Uppsala

Sejdel › Beer prices › Uppsala

We have user-reported beer prices from 25 bars in Uppsala. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.

Updated 3 June 2026 · 25 prices

39 krcheapest 40 cl
70 krmedian, 40 cl
0.97 kr/clbest price per cl
25bars with a price

The median in Uppsala is 1.73 kr/cl, 3% below the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 2.4×, so it genuinely pays to know where you are going.

Cheapest large draught in Uppsala

A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.

BarPricePer cl
1 Stockholms Nation - Bakfickan 39 kr 0.97 kr/cl
2 Baras Gömställe 45 kr 1.13 kr/cl
3 Baras Sällskap 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Dog Bar 55 kr 1.38 kr/cl
6 Kaliber Bar 59 kr 1.48 kr/cl
7 Zocalo Fresh Happy Mex 59 kr 1.48 kr/cl
8 Puben Uppsala 65 kr 1.63 kr/cl
9 Texas Longhorn 65 kr 1.63 kr/cl
10 Taps Beer Bar 69 kr 1.73 kr/cl
11 The LoCo 70 kr 1.75 kr/cl
12 Pitchers 72 kr 1.80 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.

Best value — price per centilitre

A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).

BarSizePricePer cl
1 Stockholms Nation - Bakfickan 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
2 Ölstugan Tullen 50 cl 52 kr 1.04 kr/cl
3 Baras Gömställe 40 cl 45 kr 1.13 kr/cl
4 Baras Sällskap 40 cl 45 kr 1.13 kr/cl
5 Shotluckan Uppsala 25 cl 29 kr 1.16 kr/cl
6 Palermo 50 cl 59 kr 1.18 kr/cl
7 Bastard Burgers 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
8 Dog Bar 40 cl 55 kr 1.38 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl
See every price on the map Zoom to your city, filter by size, and see which bars are in the sun right now.

Frequently asked questions

Where is beer cheapest in Uppsala?

Stockholms Nation - Bakfickan has the lowest price reported to us, 39 kr for 40 cl. Per centilitre, Stockholms Nation - Bakfickan is best value at 0.97 kr/cl.

How much is a beer in Uppsala?

The median for a 40 cl draught is 70 kr, and the cheapest we have seen is 39 kr.

What is the price per litre of beer in Uppsala?

The median works out at 173 kr per litre, or 1.73 kr/cl. The best rate in the city is 98 kr/l.

Why compare per centilitre?

Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.

How often are prices updated?

The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 3 June 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.

Can I report a price myself?

Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.

How we work it out

Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.

Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.

Beer under 60 kr in Uppsala

7 bars — 33% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Stockholms Nation - Bakfickan at 39 kr.

BarPricePer cl
1 Stockholms Nation - Bakfickan 39 kr 0.97 kr/cl
2 Baras Gömställe 45 kr 1.13 kr/cl
3 Baras Sällskap 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Dog Bar 55 kr 1.38 kr/cl
6 Kaliber Bar 59 kr 1.48 kr/cl
7 Zocalo Fresh Happy Mex 59 kr 1.48 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Outdoor seating with cheap beer in Uppsala

17 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Stockholms Nation - Bakfickan at 39 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.

BarPricePer cl
1 Stockholms Nation - Bakfickan 39 kr 0.97 kr/cl
2 Baras Gömställe 45 kr 1.13 kr/cl
3 Baras Sällskap 45 kr 1.13 kr/cl
4 Dog Bar 55 kr 1.38 kr/cl
5 Kaliber Bar 59 kr 1.48 kr/cl
6 Puben Uppsala 65 kr 1.63 kr/cl
7 Taps Beer Bar 69 kr 1.73 kr/cl
8 The LoCo 70 kr 1.75 kr/cl
9 Pitchers 72 kr 1.80 kr/cl
10 Churchill Arms 74 kr 1.85 kr/cl
11 Pinchos Uppsala City 75 kr 1.88 kr/cl
12 Tugg Burgers 79 kr 1.98 kr/cl
13 The Bishops Arms, Bäverns gränd (Uppsala) 81 kr 2.02 kr/cl
14 Trattorian Sorellina 84 kr 2.10 kr/cl
15 Restaurang Elvira's 85 kr 2.13 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Showing the 15 cheapest of 17 places. The median is computed over all 17.

Beer prices in other cities

See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.