Beer prices · Gävle
Cheapest beer in Gävle
Sejdel › Beer prices › Gävle
- Stockholm
- Gothenburg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
We have user-reported beer prices from 20 bars in Gävle. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.
Updated 25 July 2026 · 20 prices
The median in Gävle is 1.95 kr/cl, 10% above the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 1.8×, so it genuinely pays to know where you are going.
Cheapest large draught in Gävle
A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Ölstugan Tullen | 52 kr | 1.30 kr/cl |
| 2 | Ll'Amice | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 3 | Mama's Kitchen | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 4 | Occasio | 70 kr | 1.75 kr/cl |
| 5 | Pitchers | 72 kr | 1.80 kr/cl |
| 6 | Karaokestudion i Gävle | 78 kr | 1.95 kr/cl |
| 7 | Cheers | 78 kr | 1.95 kr/cl |
| 8 | Trädgår'n | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 9 | Trivs pub & restaurang | 84 kr | 2.10 kr/cl |
| 10 | La Mancha Gävle | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 11 | Verovin | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 12 | Brasserie Absint | 85 kr | 2.13 kr/cl |
Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.
Best value — price per centilitre
A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).
| Bar | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ölstugan Tullen | 40 cl | 52 kr | 1.30 kr/cl |
| 2 | Sabai | 50 cl | 65 kr | 1.30 kr/cl |
| 3 | Grekiska Grill and Bar | 50 cl | 79 kr | 1.58 kr/cl |
| 4 | Ll'Amice | 40 cl | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 5 | Mama's Kitchen | 40 cl | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 6 | Lovas uteservering | 50 cl | 84 kr | 1.68 kr/cl |
| 7 | Occasio | 40 cl | 70 kr | 1.75 kr/cl |
| 8 | Syd Matbar | undefined | 75 kr | 1.79 kr/cl |
Frequently asked questions
Where is beer cheapest in Gävle?
Ölstugan Tullen has the lowest price reported to us, 52 kr for 40 cl. Per centilitre, Ölstugan Tullen is best value at 1.30 kr/cl.
How much is a beer in Gävle?
The median for a 40 cl draught is 82 kr, and the cheapest we have seen is 52 kr.
What is the price per litre of beer in Gävle?
The median works out at 195 kr per litre, or 1.95 kr/cl. The best rate in the city is 130 kr/l.
Why compare per centilitre?
Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.
How often are prices updated?
The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 25 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.
Can I report a price myself?
Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.
How we work it out
Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.
Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.
Outdoor seating with cheap beer in Gävle
11 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Ölstugan Tullen at 52 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Ölstugan Tullen | 52 kr | 1.30 kr/cl |
| 2 | Ll'Amice | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 3 | Mama's Kitchen | 64 kr | 1.60 kr/cl |
| 4 | Occasio | 70 kr | 1.75 kr/cl |
| 5 | Pitchers | 72 kr | 1.80 kr/cl |
| 6 | Cheers | 78 kr | 1.95 kr/cl |
| 7 | Trädgår'n | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 8 | Trivs pub & restaurang | 84 kr | 2.10 kr/cl |
| 9 | La Mancha Gävle | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 10 | O'Learys | 89 kr | 2.23 kr/cl |
| 11 | Basta | 92 kr | 2.30 kr/cl |
Beer prices in other cities
See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.