Beer prices · Växjö
Cheapest beer in Växjö
Sejdel › Beer prices › Växjö
- Stockholm
- Gothenburg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
We have user-reported beer prices from 18 bars in Växjö. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.
Updated 15 July 2026 · 18 prices
The median in Växjö is 1.69 kr/cl, 5% below the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 1.9×, so it genuinely pays to know where you are going.
Cheapest large draught in Växjö
A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Brödernas | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Bastard Burgers Växjö | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 4 | Ölstugan Tullen | 52 kr | 1.30 kr/cl |
| 5 | 4 Krogar Vid Sjön | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 6 | Taco Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 7 | Bullet Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 8 | Texas Longhorn | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 9 | Keun Joo | 70 kr | 1.75 kr/cl |
| 10 | Garden de luxe | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 11 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 12 | Blackstone Steakhouse | 89 kr | 2.23 kr/cl |
Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.
Best value — price per centilitre
A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).
| Bar | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Brödernas | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Bastard Burgers Växjö | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 4 | Ölstugan Tullen | 40 cl | 52 kr | 1.30 kr/cl |
| 5 | 4 Krogar Vid Sjön | 40 cl | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 6 | Taco Bar | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 7 | Bullet Bar | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 8 | Masala Garden | 50 cl | 80 kr | 1.60 kr/cl |
Frequently asked questions
Where is beer cheapest in Växjö?
Brödernas has the lowest price reported to us, 49 kr for 40 cl. Per centilitre, Brödernas is best value at 1.23 kr/cl.
How much is a beer in Växjö?
The median for a 40 cl draught is 68 kr, and the cheapest we have seen is 49 kr.
What is the price per litre of beer in Växjö?
The median works out at 169 kr per litre, or 1.69 kr/cl. The best rate in the city is 123 kr/l.
Why compare per centilitre?
Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.
How often are prices updated?
The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 15 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.
Can I report a price myself?
Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.
How we work it out
Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.
Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.
Beer under 60 kr in Växjö
7 bars — 44% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Brödernas at 49 kr.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Brödernas | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | Bastard Burgers Växjö | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 4 | Ölstugan Tullen | 52 kr | 1.30 kr/cl |
| 5 | 4 Krogar Vid Sjön | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 6 | Taco Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 7 | Bullet Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Outdoor seating with cheap beer in Växjö
12 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Brödernas at 49 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Brödernas | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 2 | O'Learys | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 3 | 4 Krogar Vid Sjön | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 4 | Taco Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 5 | Texas Longhorn | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 6 | Garden de luxe | 79 kr | 1.98 kr/cl |
| 7 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 8 | Blackstone Steakhouse | 89 kr | 2.23 kr/cl |
| 9 | Skai | 89 kr | 2.23 kr/cl |
| 10 | GALAI | 89 kr | 2.23 kr/cl |
| 11 | Event Center Knock 'em Down | 89 kr | 2.23 kr/cl |
| 12 | Urban Smak | 92 kr | 2.30 kr/cl |
Beer prices in other cities
See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.