Sejdel.

Ölpriser · Växjö

Billigaste ölen i Växjö

Sejdel › Ölpriser › Växjö

Vi har inrapporterade ölpriser från 18 barer i Växjö. Här är var stor starken är billigast — och var du får mest öl för pengarna räknat per centiliter.

Uppdaterad 15 juli 2026 · 18 priser

49 krbilligaste stor stark
68 krmedian, 40 cl
1.23 kr/clbästa pris per cl
18barer med pris

Medianpriset i Växjö ligger på 1.69 kr/cl (literpris 169 kr/l), vilket är 5 % under riksmedianen. Skillnaden mellan billigaste och dyraste ölen i stan är 1.9 gånger — det är alltså värt att veta vart man går.

Billigaste stor stark i Växjö

Stor stark betyder oftast 40 cl fatöl. Det är måttet folk jämför, så vi listar det separat.

KrogPrisPer cl
1 Brödernas 49 kr 1.23 kr/cl
2 O'Learys 49 kr 1.23 kr/cl
3 Bastard Burgers Växjö 49 kr 1.23 kr/cl
4 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
5 4 Krogar Vid Sjön 55 kr 1.38 kr/cl
6 Taco Bar 59 kr 1.48 kr/cl
7 Bullet Bar 59 kr 1.48 kr/cl
8 Texas Longhorn 65 kr 1.63 kr/cl
9 Keun Joo 70 kr 1.75 kr/cl
10 Garden de luxe 79 kr 1.98 kr/cl
11 The Bishops Arms 81 kr 2.02 kr/cl
12 Blackstone Steakhouse 89 kr 2.23 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Priser i kronor, median av de senaste rapporterna per bar.

Mest öl för pengarna – pris per centiliter

En billig öl i ett litet glas är inte billig. Räknar man om alla storlekar till kronor per centiliter ändras ordningen ofta helt: en 50 cl för 65 kr (1.30 kr/cl) slår en 33 cl för 49 kr (1.48 kr/cl).

KrogStorlekPrisPer cl
1 Brödernas 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
2 O'Learys 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
3 Bastard Burgers Växjö 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
4 Ölstugan Tullen 40 cl 52 kr 1.30 kr/cl
5 4 Krogar Vid Sjön 40 cl 55 kr 1.38 kr/cl
6 Taco Bar 40 cl 59 kr 1.48 kr/cl
7 Bullet Bar 40 cl 59 kr 1.48 kr/cl
8 Masala Garden 50 cl 80 kr 1.60 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl
Se alla priser på kartan Zooma in på din stad, filtrera på storlek och se vilka barer som har sol just nu.

Vanliga frågor

Var är ölen billigast i Växjö?

Brödernas har det lägsta priset vi har inrapporterat, 49 kr för 40 cl. Räknat per centiliter är Brödernas bäst på 1.23 kr/cl.

Vad kostar en stor stark i Växjö?

Medianen för 40 cl ligger på 68 kr. Billigast vi sett är 49 kr.

Vad är literpriset på öl i Växjö?

Medianen motsvarar 169 kr per liter, alltså 1.69 kr/cl. Bästa literpriset i stan är 123 kr/l.

Varför jämför ni per centiliter?

Eftersom glasstorlekarna skiljer sig. En 33 cl för 49 kr är dyrare per öl än en 50 cl för 65 kr, även om siffran på menyn är lägre. Per centiliter blir jämförelsen rättvis.

Hur ofta uppdateras priserna?

Sidan byggs om från de senaste rapporterna — den här versionen är från 15 juli 2026. Vi visar medianen av de senaste rapporterna per bar och storlek, inte det senaste priset.

Kan jag rapportera ett pris själv?

Ja. Sök upp baren på ölkartan och lägg in priset, eller gör det i Sejdel-appen. Det syns på kartan direkt och på den här sidan nästa gång den byggs.

Så räknar vi

Priserna kommer från användare i Sejdel-appen och på ölkartan. För varje bar och storlek visar vi medianen av de senaste rapporterna, inte det senaste priset — ett enstaka felinmatat pris ska inte kunna styra listan. Bara priser i kronor och i storlekar vi kan räkna om per centiliter räknas med. Pint tolkas som 56,8 cl.

Priser ändras och happy hour räknas inte in. Ser du ett pris som inte stämmer kan du rapportera det på kartan — det uppdaterar den här sidan nästa gång den byggs.

Öl under 60 kr i Växjö

7 barer — 44 % av dem vi har pris på — tar 60 kr eller mindre för en stor stark. Billigast är Brödernas med 49 kr.

KrogPrisPer cl
1 Brödernas 49 kr 1.23 kr/cl
2 O'Learys 49 kr 1.23 kr/cl
3 Bastard Burgers Växjö 49 kr 1.23 kr/cl
4 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
5 4 Krogar Vid Sjön 55 kr 1.38 kr/cl
6 Taco Bar 59 kr 1.48 kr/cl
7 Bullet Bar 59 kr 1.48 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Uteservering med billig öl i Växjö

12 barer med uteservering och inrapporterat pris. Billigast: Brödernas, 49 kr. En bar som saknas här är okontrollerad, inte terrasslös — lägg in den på kartan.

KrogPrisPer cl
1 Brödernas 49 kr 1.23 kr/cl
2 O'Learys 49 kr 1.23 kr/cl
3 4 Krogar Vid Sjön 55 kr 1.38 kr/cl
4 Taco Bar 59 kr 1.48 kr/cl
5 Texas Longhorn 65 kr 1.63 kr/cl
6 Garden de luxe 79 kr 1.98 kr/cl
7 The Bishops Arms 81 kr 2.02 kr/cl
8 Blackstone Steakhouse 89 kr 2.23 kr/cl
9 Skai 89 kr 2.23 kr/cl
10 GALAI 89 kr 2.23 kr/cl
11 Event Center Knock 'em Down 89 kr 2.23 kr/cl
12 Urban Smak 92 kr 2.30 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Ölpriser i andra städer

Se även billigaste ölen i Sverige, med alla städer rangordnade efter literpris.