Ölpriser · Kalmar
Billigaste ölen i Kalmar
- Stockholm
- Göteborg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
Vi har inrapporterade ölpriser från 49 barer i Kalmar. Här är var stor starken är billigast — och var du får mest öl för pengarna räknat per centiliter.
Uppdaterad 20 juli 2026 · 49 priser
Medianpriset i Kalmar ligger på 1.85 kr/cl (literpris 185 kr/l), vilket är 4 % över riksmedianen. Skillnaden mellan billigaste och dyraste ölen i stan är 2.5 gånger — det är alltså värt att veta vart man går.
Billigaste stor stark i Kalmar
Stor stark betyder oftast 40 cl fatöl. Det är måttet folk jämför, så vi listar det separat.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Kalmar Superbowl | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 2 | WUD Bistro | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 3 | Taco Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 4 | Dykaren divebar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 5 | Texas Longhorn Kalmar | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 6 | P&S Bar och Bistro | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 7 | Mocca deli Kalmar | 67 kr | 1.68 kr/cl |
| 8 | Kalmar Kött & Bar | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 9 | Kallskänken | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 10 | S&B vietnamesiskt kök | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 11 | Hjalmars Bar & Restaurang | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 12 | Event Center Knock em Down | 69 kr | 1.73 kr/cl |
Priser i kronor, median av de senaste rapporterna per bar.
Mest öl för pengarna – pris per centiliter
En billig öl i ett litet glas är inte billig. Räknar man om alla storlekar till kronor per centiliter ändras ordningen ofta helt: en 50 cl för 65 kr (1.30 kr/cl) slår en 33 cl för 49 kr (1.48 kr/cl).
| Krog | Storlek | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Escape room Kalmar & Barcade | 50 cl | 59 kr | 1.18 kr/cl |
| 2 | Kalmar Superbowl | 40 cl | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 3 | Älgburgare | 50 cl | 69 kr | 1.38 kr/cl |
| 4 | WUD Bistro | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 5 | Taco Bar | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 6 | Dykaren divebar | 40 cl | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 7 | Ming Palace | 50 cl | 75 kr | 1.50 kr/cl |
| 8 | Texas Longhorn Kalmar | 40 cl | 65 kr | 1.63 kr/cl |
Vanliga frågor
Var är ölen billigast i Kalmar?
Kalmar Superbowl har det lägsta priset vi har inrapporterat, 55 kr för 40 cl. Räknat per centiliter är Escape room Kalmar & Barcade bäst på 1.18 kr/cl.
Vad kostar en stor stark i Kalmar?
Medianen för 40 cl ligger på 75 kr. Billigast vi sett är 55 kr.
Vad är literpriset på öl i Kalmar?
Medianen motsvarar 185 kr per liter, alltså 1.85 kr/cl. Bästa literpriset i stan är 118 kr/l.
Varför jämför ni per centiliter?
Eftersom glasstorlekarna skiljer sig. En 33 cl för 49 kr är dyrare per öl än en 50 cl för 65 kr, även om siffran på menyn är lägre. Per centiliter blir jämförelsen rättvis.
Hur ofta uppdateras priserna?
Sidan byggs om från de senaste rapporterna — den här versionen är från 20 juli 2026. Vi visar medianen av de senaste rapporterna per bar och storlek, inte det senaste priset.
Kan jag rapportera ett pris själv?
Ja. Sök upp baren på ölkartan och lägg in priset, eller gör det i Sejdel-appen. Det syns på kartan direkt och på den här sidan nästa gång den byggs.
Så räknar vi
Priserna kommer från användare i Sejdel-appen och på ölkartan. För varje bar och storlek visar vi medianen av de senaste rapporterna, inte det senaste priset — ett enstaka felinmatat pris ska inte kunna styra listan. Bara priser i kronor och i storlekar vi kan räkna om per centiliter räknas med. Pint tolkas som 56,8 cl.
Priser ändras och happy hour räknas inte in. Ser du ett pris som inte stämmer kan du rapportera det på kartan — det uppdaterar den här sidan nästa gång den byggs.
Öl under 60 kr i Kalmar
4 barer — 12 % av dem vi har pris på — tar 60 kr eller mindre för en stor stark. Billigast är Kalmar Superbowl med 55 kr.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Kalmar Superbowl | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 2 | WUD Bistro | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 3 | Taco Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 4 | Dykaren divebar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
Uteservering med billig öl i Kalmar
27 barer med uteservering och inrapporterat pris. Billigast: Taco Bar, 59 kr. En bar som saknas här är okontrollerad, inte terrasslös — lägg in den på kartan.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Taco Bar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 2 | Dykaren divebar | 59 kr | 1.48 kr/cl |
| 3 | Texas Longhorn Kalmar | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 4 | P&S Bar och Bistro | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 5 | Kalmar Kött & Bar | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 6 | Kallskänken | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 7 | S&B vietnamesiskt kök | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 8 | Hjalmars Bar & Restaurang | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 9 | Event Center Knock em Down | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 10 | McCool's Bar | 74 kr | 1.85 kr/cl |
| 11 | Stammis Pub & Restaurang | 74 kr | 1.85 kr/cl |
| 12 | O'Learys | 74 kr | 1.85 kr/cl |
| 13 | Loccos | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 14 | Byttan i Parken | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 15 | Restaurang Larmgatan 10 | 76 kr | 1.90 kr/cl |
Visar de 15 billigaste av 27 ställen. Medianen räknas över alla 27.
Ölpriser i andra städer
Se även billigaste ölen i Sverige, med alla städer rangordnade efter literpris.