Ölpriser · Göteborg
Billigaste ölen i Göteborg
- Stockholm
- Göteborg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
Vi har inrapporterade ölpriser från 266 barer i Göteborg. Här är var stor starken är billigast — och var du får mest öl för pengarna räknat per centiliter.
Uppdaterad 24 augusti 2026 · 276 priser
Medianpriset i Göteborg ligger på 1.63 kr/cl (literpris 163 kr/l), vilket är 9 % under riksmedianen. Skillnaden mellan billigaste och dyraste ölen i stan är 3.9 gånger — det är alltså värt att veta vart man går.
Billigaste stor stark i Göteborg
Stor stark betyder oftast 40 cl fatöl. Det är måttet folk jämför, så vi listar det separat.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Shotluckan | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Gasquen | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 3 | Vasaplatsens Brygghus | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 4 | Vasa Vibe | 42 kr | 1.05 kr/cl |
| 5 | King's Head | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 6 | Sejdeln | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 7 | Queen's Head | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 8 | Kellys Bar & Matsal | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 9 | Moreno Pizza | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 10 | Armans Coffe | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 11 | Ölstugan Tullen | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 12 | The Burger | 45 kr | 1.13 kr/cl |
Priser i kronor, median av de senaste rapporterna per bar.
Mest öl för pengarna – pris per centiliter
En billig öl i ett litet glas är inte billig. Räknar man om alla storlekar till kronor per centiliter ändras ordningen ofta helt: en 50 cl för 65 kr (1.30 kr/cl) slår en 33 cl för 49 kr (1.48 kr/cl).
| Krog | Storlek | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Restaurang Silverkällan | 50 cl | 38 kr | 0.76 kr/cl |
| 2 | BENNE Pastabar | 33 cl | 30 kr | 0.91 kr/cl |
| 3 | Deli deli food and wine | pint | 52 kr | 0.92 kr/cl |
| 4 | Shotluckan | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 5 | Gasquen | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 6 | Vasaplatsens Brygghus | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 7 | John Scott's | pint | 59 kr | 1.04 kr/cl |
| 8 | Vasa Vibe | 40 cl | 42 kr | 1.05 kr/cl |
Vanliga frågor
Var är ölen billigast i Göteborg?
Shotluckan har det lägsta priset vi har inrapporterat, 39 kr för 40 cl. Räknat per centiliter är Restaurang Silverkällan bäst på 0.76 kr/cl.
Vad kostar en stor stark i Göteborg?
Medianen för 40 cl ligger på 65 kr. Billigast vi sett är 39 kr.
Vad är literpriset på öl i Göteborg?
Medianen motsvarar 163 kr per liter, alltså 1.63 kr/cl. Bästa literpriset i stan är 76 kr/l.
Varför jämför ni per centiliter?
Eftersom glasstorlekarna skiljer sig. En 33 cl för 49 kr är dyrare per öl än en 50 cl för 65 kr, även om siffran på menyn är lägre. Per centiliter blir jämförelsen rättvis.
Hur ofta uppdateras priserna?
Sidan byggs om från de senaste rapporterna — den här versionen är från 24 augusti 2026. Vi visar medianen av de senaste rapporterna per bar och storlek, inte det senaste priset.
Kan jag rapportera ett pris själv?
Ja. Sök upp baren på ölkartan och lägg in priset, eller gör det i Sejdel-appen. Det syns på kartan direkt och på den här sidan nästa gång den byggs.
Så räknar vi
Priserna kommer från användare i Sejdel-appen och på ölkartan. För varje bar och storlek visar vi medianen av de senaste rapporterna, inte det senaste priset — ett enstaka felinmatat pris ska inte kunna styra listan. Bara priser i kronor och i storlekar vi kan räkna om per centiliter räknas med. Pint tolkas som 56,8 cl.
Priser ändras och happy hour räknas inte in. Ser du ett pris som inte stämmer kan du rapportera det på kartan — det uppdaterar den här sidan nästa gång den byggs.
Öl under 60 kr i Göteborg
88 barer — 42 % av dem vi har pris på — tar 60 kr eller mindre för en stor stark. Billigast är Shotluckan med 39 kr.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Shotluckan | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Gasquen | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 3 | Vasaplatsens Brygghus | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 4 | Vasa Vibe | 42 kr | 1.05 kr/cl |
| 5 | King's Head | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 6 | Sejdeln | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 7 | Queen's Head | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 8 | Kellys Bar & Matsal | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 9 | Moreno Pizza | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 10 | Armans Coffe | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 11 | Ölstugan Tullen | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 12 | The Burger | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 13 | Plaza | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 14 | Old Town | 47 kr | 1.18 kr/cl |
| 15 | 9:ans Ölhall | 47 kr | 1.18 kr/cl |
Visar de 15 billigaste av 88 ställen. Medianen räknas över alla 88.
Uteservering med billig öl i Göteborg
170 barer med uteservering och inrapporterat pris. Billigast: Gasquen, 39 kr. En bar som saknas här är okontrollerad, inte terrasslös — lägg in den på kartan.
| Krog | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Gasquen | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 2 | Vasaplatsens Brygghus | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 3 | Vasa Vibe | 42 kr | 1.05 kr/cl |
| 4 | Sejdeln | 43 kr | 1.07 kr/cl |
| 5 | Moreno Pizza | 44 kr | 1.10 kr/cl |
| 6 | Armans Coffe | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 7 | Ölstugan Tullen | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 8 | The Burger | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 9 | Old Town | 47 kr | 1.18 kr/cl |
| 10 | 9:ans Ölhall | 47 kr | 1.18 kr/cl |
| 11 | Rockbaren | 48 kr | 1.19 kr/cl |
| 12 | Dansken | 48 kr | 1.20 kr/cl |
| 13 | Cello Bar | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 14 | Göteburgare Grill & Bar | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 15 | Göteburgare Vegan | 49 kr | 1.23 kr/cl |
Visar de 15 billigaste av 170 ställen. Medianen räknas över alla 170.
Happy hour i Göteborg
Vi har happy hour-pris för 16 krogar i Göteborg. Billigast: Deli deli food and wine, 49 kr. Happy hour-priser räknas inte in i medianerna ovan. Se även happy hour i hela Sverige.
| Krog | Öl | Storlek | Pris | Per cl | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Deli deli food and wine | Sofiero | pint | 49 kr | 0.86 kr/cl |
| 2 | Rockbaren | Falcon | 40 cl | 36 kr | 0.90 kr/cl |
| 3 | Domi Bar & Café | Höga Kusten | 50 cl | 48 kr | 0.96 kr/cl |
| 4 | Old Town | Norrlands Guld | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 5 | Café Linné Coffee & Food | Staropramen | 40 cl | 39 kr | 0.97 kr/cl |
| 6 | Blind Mango Bar | Pripps Blå | 40 cl | 45 kr | 1.13 kr/cl |
| 7 | La Cave | Norrlands Guld | 50 cl | 59 kr | 1.18 kr/cl |
| 8 | Bar Etzy | Mariestads Ljus | 40 cl | 49 kr | 1.23 kr/cl |
| 9 | The Queen | Falcon | 50 cl | 62 kr | 1.24 kr/cl |
| 10 | Bar Maria | Carlsberg | 40 cl | 50 kr | 1.25 kr/cl |
Ölpriser i andra städer
Se även billigaste ölen i Sverige, med alla städer rangordnade efter literpris.