Sejdel.

Ölpriser · Norrköping

Billigaste ölen i Norrköping

Sejdel › Ölpriser › Norrköping

Vi har inrapporterade ölpriser från 18 barer i Norrköping. Här är var stor starken är billigast — och var du får mest öl för pengarna räknat per centiliter.

Uppdaterad 15 juli 2026 · 18 priser

30 krbilligaste stor stark
62 krmedian, 40 cl
0.75 kr/clbästa pris per cl
18barer med pris

Medianpriset i Norrköping ligger på 1.83 kr/cl (literpris 183 kr/l), vilket är i linje med riksmedianen. Skillnaden mellan billigaste och dyraste ölen i stan är 3.4 gånger — det är alltså värt att veta vart man går.

Billigaste stor stark i Norrköping

Stor stark betyder oftast 40 cl fatöl. Det är måttet folk jämför, så vi listar det separat.

KrogPrisPer cl
1 Studentpub Vattentornet 30 kr 0.75 kr/cl
2 Shotluckan 39 kr 0.97 kr/cl
3 Babas 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
6 Världens Bar 55 kr 1.38 kr/cl
7 Bar Kassett 56 kr 1.40 kr/cl
8 AURA of the RUMI Bar & Kök 62 kr 1.55 kr/cl
9 Restaurant Hugo 75 kr 1.88 kr/cl
10 The Lamp Hotel 75 kr 1.88 kr/cl
11 Kitchen & Cocktails 75 kr 1.88 kr/cl
12 Pinchos 75 kr 1.88 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Priser i kronor, median av de senaste rapporterna per bar.

Mest öl för pengarna – pris per centiliter

En billig öl i ett litet glas är inte billig. Räknar man om alla storlekar till kronor per centiliter ändras ordningen ofta helt: en 50 cl för 65 kr (1.30 kr/cl) slår en 33 cl för 49 kr (1.48 kr/cl).

KrogStorlekPrisPer cl
1 Studentpub Vattentornet 40 cl 30 kr 0.75 kr/cl
2 Shotluckan 40 cl 39 kr 0.97 kr/cl
3 Babas 40 cl 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
5 Ölstugan Tullen 40 cl 52 kr 1.30 kr/cl
6 Världens Bar 40 cl 55 kr 1.38 kr/cl
7 Bar Kassett 40 cl 56 kr 1.40 kr/cl
8 AURA of the RUMI Bar & Kök 40 cl 62 kr 1.55 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl
Se alla priser på kartan Zooma in på din stad, filtrera på storlek och se vilka barer som har sol just nu.

Vanliga frågor

Var är ölen billigast i Norrköping?

Studentpub Vattentornet har det lägsta priset vi har inrapporterat, 30 kr för 40 cl. Räknat per centiliter är Studentpub Vattentornet bäst på 0.75 kr/cl.

Vad kostar en stor stark i Norrköping?

Medianen för 40 cl ligger på 62 kr. Billigast vi sett är 30 kr.

Vad är literpriset på öl i Norrköping?

Medianen motsvarar 183 kr per liter, alltså 1.83 kr/cl. Bästa literpriset i stan är 75 kr/l.

Varför jämför ni per centiliter?

Eftersom glasstorlekarna skiljer sig. En 33 cl för 49 kr är dyrare per öl än en 50 cl för 65 kr, även om siffran på menyn är lägre. Per centiliter blir jämförelsen rättvis.

Hur ofta uppdateras priserna?

Sidan byggs om från de senaste rapporterna — den här versionen är från 15 juli 2026. Vi visar medianen av de senaste rapporterna per bar och storlek, inte det senaste priset.

Kan jag rapportera ett pris själv?

Ja. Sök upp baren på ölkartan och lägg in priset, eller gör det i Sejdel-appen. Det syns på kartan direkt och på den här sidan nästa gång den byggs.

Så räknar vi

Priserna kommer från användare i Sejdel-appen och på ölkartan. För varje bar och storlek visar vi medianen av de senaste rapporterna, inte det senaste priset — ett enstaka felinmatat pris ska inte kunna styra listan. Bara priser i kronor och i storlekar vi kan räkna om per centiliter räknas med. Pint tolkas som 56,8 cl.

Priser ändras och happy hour räknas inte in. Ser du ett pris som inte stämmer kan du rapportera det på kartan — det uppdaterar den här sidan nästa gång den byggs.

Öl under 60 kr i Norrköping

7 barer — 47 % av dem vi har pris på — tar 60 kr eller mindre för en stor stark. Billigast är Studentpub Vattentornet med 30 kr.

KrogPrisPer cl
1 Studentpub Vattentornet 30 kr 0.75 kr/cl
2 Shotluckan 39 kr 0.97 kr/cl
3 Babas 45 kr 1.13 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
6 Världens Bar 55 kr 1.38 kr/cl
7 Bar Kassett 56 kr 1.40 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Uteservering med billig öl i Norrköping

10 barer med uteservering och inrapporterat pris. Billigast: Shotluckan, 39 kr. En bar som saknas här är okontrollerad, inte terrasslös — lägg in den på kartan.

KrogPrisPer cl
1 Shotluckan 39 kr 0.97 kr/cl
2 Babas 45 kr 1.13 kr/cl
3 Ölstugan Tullen 52 kr 1.30 kr/cl
4 Världens Bar 55 kr 1.38 kr/cl
5 Bar Kassett 56 kr 1.40 kr/cl
6 Restaurant Hugo 75 kr 1.88 kr/cl
7 Kitchen & Cocktails 75 kr 1.88 kr/cl
8 Pinchos 75 kr 1.88 kr/cl
9 Stadsvakten 79 kr 1.98 kr/cl
10 The Bishop Arms 81 kr 2.02 kr/cl
under 1.33 kr/clunder riksmedianöver riksmedianöver 2.23 kr/cl

Ölpriser i andra städer

Se även billigaste ölen i Sverige, med alla städer rangordnade efter literpris.