Sejdel.

Beer prices · Sundsvall

Cheapest beer in Sundsvall

Sejdel › Beer prices › Sundsvall

We have user-reported beer prices from 17 bars in Sundsvall. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.

Updated 3 June 2026 · 17 prices

40 krcheapest 40 cl
75 krmedian, 40 cl
1.00 kr/clbest price per cl
17bars with a price

The median in Sundsvall is 1.80 kr/cl, in line with the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 2.3×, so it genuinely pays to know where you are going.

Cheapest large draught in Sundsvall

A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.

BarPricePer cl
1 Guilty Pleasure Cafe 40 kr 1.00 kr/cl
2 Shotluckan Sundsvall 46 kr 1.15 kr/cl
3 Daltons Saloon 48 kr 1.20 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
5 Restaurang Innergården 70 kr 1.75 kr/cl
6 E Street 72 kr 1.80 kr/cl
7 Pinchos Sundsvall 75 kr 1.88 kr/cl
8 Invito 78 kr 1.95 kr/cl
9 Bloco 79 kr 1.98 kr/cl
10 The Bishops Arms 81 kr 2.02 kr/cl
11 Bar- & Restaurantkonsult Norr 88 kr 2.20 kr/cl
12 BASTA 92 kr 2.30 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.

Best value — price per centilitre

A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).

BarSizePricePer cl
1 Guilty Pleasure Cafe 40 cl 40 kr 1.00 kr/cl
2 Shotluckan Sundsvall 40 cl 46 kr 1.15 kr/cl
3 Daltons Saloon 40 cl 48 kr 1.20 kr/cl
4 Bastard Burgers 40 cl 49 kr 1.23 kr/cl
5 Grekiska Grill & Bar 50 cl 79 kr 1.58 kr/cl
6 Restaurang Canton 50 cl 80 kr 1.60 kr/cl
7 Restaurang Innergården 40 cl 70 kr 1.75 kr/cl
8 O'Learys 50 cl 89 kr 1.78 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl
See every price on the map Zoom to your city, filter by size, and see which bars are in the sun right now.

Frequently asked questions

Where is beer cheapest in Sundsvall?

Guilty Pleasure Cafe has the lowest price reported to us, 40 kr for 40 cl. Per centilitre, Guilty Pleasure Cafe is best value at 1.00 kr/cl.

How much is a beer in Sundsvall?

The median for a 40 cl draught is 75 kr, and the cheapest we have seen is 40 kr.

What is the price per litre of beer in Sundsvall?

The median works out at 180 kr per litre, or 1.80 kr/cl. The best rate in the city is 100 kr/l.

Why compare per centilitre?

Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.

How often are prices updated?

The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 3 June 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.

Can I report a price myself?

Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.

How we work it out

Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.

Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.

Beer under 60 kr in Sundsvall

4 bars — 31% of those we hold a price for — charge 60 kr or less for a large draught. The cheapest is Guilty Pleasure Cafe at 40 kr.

BarPricePer cl
1 Guilty Pleasure Cafe 40 kr 1.00 kr/cl
2 Shotluckan Sundsvall 46 kr 1.15 kr/cl
3 Daltons Saloon 48 kr 1.20 kr/cl
4 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Outdoor seating with cheap beer in Sundsvall

9 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Guilty Pleasure Cafe at 40 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.

BarPricePer cl
1 Guilty Pleasure Cafe 40 kr 1.00 kr/cl
2 Shotluckan Sundsvall 46 kr 1.15 kr/cl
3 Bastard Burgers 49 kr 1.23 kr/cl
4 Restaurang Innergården 70 kr 1.75 kr/cl
5 E Street 72 kr 1.80 kr/cl
6 Invito 78 kr 1.95 kr/cl
7 Bloco 79 kr 1.98 kr/cl
8 The Bishops Arms 81 kr 2.02 kr/cl
9 BASTA 92 kr 2.30 kr/cl
under 1.33 kr/clbelow national medianabove national medianover 2.23 kr/cl

Beer prices in other cities

See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.