Beer prices · Trollhättan
Cheapest beer in Trollhättan
Sejdel › Beer prices › Trollhättan
- Stockholm
- Gothenburg
- Kalmar
- Malmö
- Helsingborg
- Uppsala
- Linköping
- Sollentuna
- Karlstad
- Örebro
- Umeå
- Gävle
- Västerås
- Lund
- Landskrona
- Norrköping
- Växjö
- Sundsvall
- Luleå
- Skellefteå
- Borås
- Jönköping
- Östersund
- Halmstad
- Trollhättan
- Nyköping
- Eskilstuna
- Varberg
- Södertälje
- Falun
We have user-reported beer prices from 12 bars in Trollhättan. Here is where a large draught costs least — and where you get the most beer for your money per centilitre.
Updated 25 July 2026 · 12 prices
The median in Trollhättan is 1.88 kr/cl, 5% above the national median. The gap between the cheapest and the most expensive beer in the city is 1.9×, so it genuinely pays to know where you are going.
Cheapest large draught in Trollhättan
A Swedish "stor stark" is usually 40 cl of draught lager — the measure locals compare — so it gets its own table.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Muang Thai | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 2 | Savoy Restaurant & Bar | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 3 | Oden Bistro | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 4 | Pasion Tapas & Cocktails | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 5 | Pinchos Trollhättan | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 6 | Ruckel Beer Bar | 80 kr | 2.00 kr/cl |
| 7 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 8 | Restaurang Hamnmagasinet | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 9 | Brasseriet | 89 kr | 2.23 kr/cl |
Prices in Swedish kronor, median of recent reports per bar.
Best value — price per centilitre
A cheap beer in a small glass is not cheap. Converting every size to kronor per centilitre often reorders the list completely: a 50 cl at 65 kr (1.30 kr/cl) beats a 33 cl at 49 kr (1.48 kr/cl).
| Bar | Size | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Restaurang Sunrise | 50 cl | 60 kr | 1.20 kr/cl |
| 2 | New Place Restaurant | 50 cl | 65 kr | 1.30 kr/cl |
| 3 | Muang Thai | 40 cl | 55 kr | 1.38 kr/cl |
| 4 | Savoy Restaurant & Bar | 40 cl | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 5 | Oden Bistro | 40 cl | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 6 | Pasion Tapas & Cocktails | 40 cl | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 7 | Pinchos Trollhättan | 40 cl | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 8 | Ruckel Beer Bar | 40 cl | 80 kr | 2.00 kr/cl |
Frequently asked questions
Where is beer cheapest in Trollhättan?
Muang Thai has the lowest price reported to us, 55 kr for 40 cl. Per centilitre, Restaurang Sunrise is best value at 1.20 kr/cl.
How much is a beer in Trollhättan?
The median for a 40 cl draught is 75 kr, and the cheapest we have seen is 55 kr.
What is the price per litre of beer in Trollhättan?
The median works out at 188 kr per litre, or 1.88 kr/cl. The best rate in the city is 120 kr/l.
Why compare per centilitre?
Because glass sizes differ. A 33 cl at 49 kr costs more per unit of beer than a 50 cl at 65 kr, even though the menu price is lower. Per centilitre makes the comparison fair.
How often are prices updated?
The page is rebuilt from the latest reports — this version is from 25 July 2026. We show the median of recent reports per bar and size rather than the most recent price.
Can I report a price myself?
Yes. Find the bar on the beer map and add the price, or do it in the Sejdel app. It shows on the map immediately and on this page the next time it is built.
How we work it out
Prices come from Sejdel users in the app and on the beer map. For each bar and size we show the median of recent reports rather than the latest one, so a single mistyped price cannot swing a table. Only prices in kronor, in sizes we can convert per centilitre, are included; a pint is treated as 56.8 cl.
Prices change, and happy hour is not counted. If something looks wrong you can report it on the map, which updates this page the next time it is built.
Outdoor seating with cheap beer in Trollhättan
8 bars with outdoor seating and a reported price. Cheapest: Savoy Restaurant & Bar at 65 kr. A bar missing here is unchecked, not terrace-free — add it on the map.
| Bar | Price | Per cl | |
|---|---|---|---|
| 1 | Savoy Restaurant & Bar | 65 kr | 1.63 kr/cl |
| 2 | Oden Bistro | 69 kr | 1.73 kr/cl |
| 3 | Pasion Tapas & Cocktails | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 4 | Pinchos Trollhättan | 75 kr | 1.88 kr/cl |
| 5 | Ruckel Beer Bar | 80 kr | 2.00 kr/cl |
| 6 | The Bishops Arms | 81 kr | 2.02 kr/cl |
| 7 | Restaurang Hamnmagasinet | 85 kr | 2.13 kr/cl |
| 8 | Brasseriet | 89 kr | 2.23 kr/cl |
Beer prices in other cities
See also beer prices across Sweden, with every city ranked by price per litre.